Şükür Namazı Nasıl ve Neden Kılınır ?

BinbirDamla.CoM

Şükür namazı, nafile bir namazdır. Bu namaz bir felaketten, bir belâ ve musibetten kurtulunca, Allah'a olan şükrümüzü ifade etmek için kılınabilir. Peygamberimizin de bazı zamanlar bu şekilde namaz kıldığı bildirilmektedir. Peygamberimiz Allah'ın daveti üzerine Miraca yükseldi. Miracın ilk basamağı olan Kudüs'e, Mescid-i Aksâ'ya uğradı. Orada iki rekat şükür namazı kıldıktan sonra göklere yükseldi. Bedir Savaşı bütün dehşetiyle devam ediyordu. Yıllarca Peygamberimize ve Müslümanlara her türlü eziyeti ve işkenceyi yapan, İslam'ı yok etmek için her türlü yolu deneyen Ebu Cehil'in öldürüldüğü haberini alır almaz, Peygamberimiz hemen iki rekât şükür namazı kıldı. Hendek Savaşı günlerinde Müslümanlar çok büyük sıkıntılar yaşadı. 10 bin kişilik bir ordu ile Mekke müşrikleri İslâm'ı Medine'den silmek için yola çıkmışlardı. Savaşın en ateşli günleri idi. Cenâb-ı Hak bir fırtına çıkararak düşmanı büyük bir bozguna uğrattı ve müşrikler Medine'yi terk etmek zorunda kaldılar. Peygamberimiz bu haberi alır almaz hemen iki rekat şükür namazı kıldı. (İbni Kesir, el-Bidaye 4/130-132) Şükür namazı istendiği zaman kılınabilir. Bunun belli bir zamanı yoktur. İki rekat ve daha fazla da kılınabilir. Fakat kılma mecburiyeti yoktur. Çünkü nafile bir ibadettir.

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2
mod_vvisit_counterDün68
mod_vvisit_counterBu Hafta334
mod_vvisit_counterBu Ay1493
mod_vvisit_counterToplam52565
.
Cuma, 27 Şubat 2015  
9. Cemaziyelevvel 1436

Bir Söz Bir Şiir

“İnsan bir damla kan ve bin endişedir.” Şirazlı Sâdî. "O bizi anmasaydı biz onu anamazdık" Hz. Mevlâna "Fikrin donmuşsa, düşünemiyorsan yürü, zikret. Zikir fikri titretir, harekete geçirir". Hz. Mevlâna“Ne yalanlarda var ne hakikatte Gözümü yumdukça gördüğüm nakış Boşuna gezmişim, yok tabiatta İçimdeki kadar iniş ve çıkış”  Necp Fazıl K.

Büyüklerden İnciler

Kalbin edebi sükûttur. Susan kurtulur.

Güzellik dilin altında gizlidir. Sükût, incelik,

edep ve zerafet insanı her gittiği yerde

sultan yapar. Diyorsun ki! Aşık oldum,"Yalan"

Aşk ile yanmadan gelme kapıma Diyorsun ki:

Yanıyorum, tamam ama"kül" olmadan gelme

kapıma... (Hz. Mevlana)

Ayet-i Kerime

“Fakat unutmayın ki, onların ne etleri Allah’a ulasır, ne de kanları. Fakat O’na
ulasan, yalnızca sizin iyi niyet ve samimiyetinizdir. İste bu amaçla onları sizin
yararınıza sunuyoruz ki, O’nun sizi dogru yola iletmesine karsılık, O’nun sanını
yüceltip tekbir getiresiniz için. (Ey Muhammed!) Öyleyse güzel davrananları
müjdele” (22 Hacc 37)

 

Hz. Enes r.a. anlatıyor: Hz. Peygamber s.a.v. buyurdu ki: “Her şeyin bir kalbi vardır. Kur’an’ın kalbi de Yâsin’dir. Kim bu sureyi okursa, Cenab-ı Hak bu okuması sebebiyle kendisine Kur’an-ı Kerim’i -Yâsin hariç- on kere okumuş sevabı verir.”

[Tirmizî, Sevâbu’l-Kur’an 7, (2889)]